psikoteknik
SRC BELGESİ

SRC Nedir? Yurt içi ve uluslararası alanlarda eşya ve yolcu taşımacılığı yapan şoförler adına düzenlenen bir nevi yeterlilik ve yetki belgesidir. Bir anlamda kamyon, otobüs, minibüs ve kamyonet kullanan şoförlerinin mesleki yeterliliğe sahip kişiler olduğunu kanıtlayan yasal belgedir. Kendi içerisinde beş guruba ayrılan ve her biri farklı kriterleri kapsayan belgenin olmaması durumunda para cezası yaptırımı uygulamayı zorunlu kılar.

SRC1 Belgesi uluslararası alanlarda yolcu taşıyan, SRC2 Belgesi ise yurt içerisinde yolcu taşımacılığı yapan şoförler adına düzenlenir. SRC1 belgesini almış olan sürücü SRC2 yi de almış kabul edilir. SRC3 Uluslararası yük taşımacılığı, SRC4 ise yurtiçi yük taşımacılığı yağan şoförlerden istenen belgedir. SRC5 ise tehlikeli madde taşımacılığı yapan sürücülerin edinmesi gereken belge seçeneğidir.

23.02.2003 tarihinden sonra ehliyet alan sürücüler; ssk yada bağkurlu olma ön şartı ile derse ve sınava girmeleri ve başarılı olmaları durumunda SRC belgesi almaya hak kazanırken, bu tarihten önce ehliyet alanlarda ssk-bağkur şartı aynen kalmak kaydı ile sınav ve ders zorunluluğu olmaksızın başvuru yaparak belgelerini alabilirler.

Yıl içerisinde üç ayda bir dört kez tekrarlanan SRC Belgesi Programları, belli kontenjan sınırlaması ile pek çok merkezde gerçekleştirilir. Milli Eğitim Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Ulaştırma, Denicilik ve Haberleşme bakanlığından yetkili olan, her yıl onlarca gerçek ve tüzel kişilere mesleki alanda yeterlilik kurslarını; alanında uzman ve profesyonel eğitim kadroları ile kusursuz bir biçimde veren kuruluşumuz, avrupa standartlarına sahip modern fiziki koşullarda alanının en iddialı hizmetlerini sunmaktadır.

Akademisyen kadrosu ve sürekli güncellenen eğitim dokümanları ile SRC yeterlilik belgesine sahip olmak isteyen sürücülere son derece kapsamlı ve üstün standartlı eğitimler vererek sınavlara hazırlayan kuruluşumuz, mesleki yeterlilik belgesine sahip olmak isteyen adaylar ile çözüm ortaklığı yapmaktadır.

İNDİRİLEBİLİR DOSYALAR